Rozvod z hlediska psychologického

Z hlediska psychologie se zaměřujeme na tzv. psychorozvod. To znamená mentální a emocionální odpoutání se od partnera a přerušení sexuálních vazeb. Průběh tohoto odpoutávání, smiřování se s novou situací a vyrovnání se s životní změnou můžeme rozdělit do několika fází, které si postupně blíže popíšeme v dalších článcích a další informace naleznete v ebooku Rozovd v pohodě.

Rozvod znamená velkou psychickou zátěž, která má své fáze.

 1. Snaha o záchranu partnerství
 2. Zjištění, že vztah nejde zachránit a prožívání intenzivních emocí na území Nikoho
 3. Smíření, že vztah již nelze zachránit a mentální odpoutání od partnera
 4. Hledání nové cesty, vyrovnání se změnou.
 5. Nový život, nový vztah, nový svět.

Rozvod může trvat různě dlouhou dobu, podle toho, nakolik se oba patneři dokážou dohodnout na podmínkách vypořádání. Běžně se jedná o rok až dva psychorozvodu, ale existují vyjímky.


Těmito fázemi se budeme podrobně zabývat a detailně si je popíšeme. Pomůže vám to se orientovat v tom, co právě prožíváte a co je může dále dít. 
Fáze se mohou v průběhu času prolínat a záblesky prožitků, které jsou již za vámi se mohou znovu objevit i později, v době, kdy již prožíváme jinou vývojovou etapu psychorozvodu.

Jsou také témata, která s rozvodem úzce souvisí. Týkají se emocí, pocitů, bolesti, hojení,dětí, širší rodiny, majetkoprávního uspořádání, konfliktů. Tato a jiná další témata budeme rovněž podrobně probírat.

 • Válka partnerů, konflikt, zraňování, útoky, bezohlednost, neúcta
 • Bolest a její hojení
 • Zdroje energie, ze kterých lze čerpat
 • Lítost a sebelítost při rozvodu
 • Život bez partnera Zvládnu to?
 • Smutek a deprese
 • Děti v rozvodu
 • Soud – jak ustát soudní jednání a nezbláznit se
 • Komunikace s partnerem
 • Změna aneb mé nové já na jiné cestě
 • Noví partneři
 • Nové rodiny a třetí rodič, sešívané rodiny
 • Zpátky k sobě?

Rozvod je skutečnost, která se dnes týká velkého množství lidí a stává se naprosto normální záležitostí. Pokud to před sto lety byla naprosto vyjímečná záležitost, tak dnes se děje opak. Ročně se rozvede okolo 30 000 párů. Je zcela normální, že dítě má rodiče, kteří spolu nežijí nebo žije v sešívané rodině.
V čase, který můžeme nazývat “těsně před rozvodem” Je velmi vhodné, aby partneři vyhledali odbornou pomoc – terapeuta, nebo jiného odborníka na vztahy, který jim pomůže nastavit lepší vzájemnou komunikaci, nebo finanční režim, či pomůže přenastavit chod domácnosti, to vše za účelem zvýšení sebeúcty a úcty k druhému.
Jestli se nacházíte v právě probíhajícím rozvodu, můžete zde zjistit, v jaké fázi se nacházíte, intuitivně i citlivě rozvod vést k jeho ukončení a zaměřit pozornost sám na sebe.


Právě pro vás se připravuje ebook s pracovními listy, které vám mohou pomoci projít rozvodem klidněji a s menšími šrámy na duši. Pomůže vám přenastavit myšlení, poukáže na sílu rituálů, a také díky mnoha případovým studiím můžete pochopit, co ve vašem životě zapříčinilo to, že se vám vztah rozpadl. Pokud poté změníte své myšlení a chování, můžete život prožívat bez zbytečných strachů a nezahojených emocí.


Velmi doporučuji terapie pro jednotlivce, nebo rodinnou terapii pro páry, či mediace, na kterých se spolu s terapeuty a mediátory budete snažit nalézt řešení zdánlivě neřešitelné situace, nastavit si nové fungování v osobní i rodičovské rovině a vybřednout ze zaseklé komunikace.

Jsem terapeutka a koučka. Ukazuji lidem cestu, jak se vyrovnat s rozvodem nebo komplikovaným rozchodem, či ztrátou patrnera tak, aby se cítili opět šťastní, radostní a schopní jít dál silnější a zdravější. V sekci Můj příběh se můžete dozvědět víc :-)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.